
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 1.2 mm |
| Length | 3.9878 mm |
| Width | 3.9878 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 4.2 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 28 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 740 mA |
| DC Resistance (DCR) | 240 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 10 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 770 mA |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 770 mA |
| Saturation Current | 740 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 740 mA |
| Max Temperature Rise Current | 770 mA |
| Max Length | 4.2 mm |
| Max Width | 4.2 mm |
| Min Length | 3.8 mm |
| Min Width | 3.8 mm |
Stock: 1225
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18124
Ext.Price$0.18124
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18124 | $0.18124 |
| 10 | $0.14961 | $1.49610 |
| 50 | $0.13572 | $6.78600 |
| 100 | $0.12311 | $12.31100 |
| 500 | $0.11192 | $55.96000 |
| 1000 | $0.10174 | $101.74000 |
